04.03.2020

3D SOLUTIONS

Kategorie: Polska, Rynek, Wydarzenia
Fot.: MTP

Druk 3D – technologia z potencjałem

Jakie trendy w druku 3D są szczególnie widoczne? Czy wykorzystujemy możliwości rozwoju tej technologii? Które branże mogą na tym skorzystać? O to zapytaliśmy wystawców 3D Solutions, którzy zdradzili też jakie nowości planują pokazać na czerwcowych targach.

 

3D w sercu przemysłowego świata

3D Solutions Targi Druku i Skanu 3D, dedykowane profesjonalistom, zapewnią wszystkim uczestnikom dostęp do innowacyjnych urządzeń i wiedzy dotyczącej technologii przyrostowych.

Do dyspozycji zwiedzających będą: prezentacje drukarek 3D, wydruków, skanerów 3D, konsultacje i możliwość zapoznania się z technologią „na żywo”. 3D Solutions odbywają się w trakcie trwania największych w tej części Europy targów przemysłowych ITM Industry Europe. 

-Targi 3D Solutions z każdym rokiem zyskują na znaczeniu. W naszej ocenie jako organizatorów tego wydarzenia potencjał rozwoju technologii przyrostowych jest ogromny. Z drukiem 3D eksperymentuje coraz więcej firm.W krajach wysokorozwiniętychdrukarki wykorzystywane są zarówno do wytwarzania spersonalizowanych produktów medycznych, jak i wielkopowierzchniowych budynków. W Polsce druk 3D też jest coraz bardziej popularny,głównie w przemyśle, stąd kontynuujemy ideę organizacji 3D Solutions w trakcie największego spotkania branży przemysłowej - ITM Industry Europe – przekonuje Mateusz Nowakowski, dyrektor targów 3D Solutions.

 

Trendy 3D i możliwości rozwoju

Obserwuje się tendencję wzrostową popularności technologii druku 3D na rynku światowym. Świadomość firm w zakresie potrzeb i wykorzystania technologii wytwarzania przyrostowego ciągle rośnie. Technologia druku 3D ma duży potencjał rozwoju, co potwierdzają także wystawcy targów 3D Solutions dzieląc się opiniami na temat trendów branży.

 

- Widać trend profesjonalizacji - wykorzystania druku i skanowania 3d w firmach. Rynek już jest wyedukowany i wie co to jest i jak z korzystać z tych nowych technologii do własnych potrzeb.Technologia druku 3d na świecie rozwija się bardzo dynamicznie. Jednak w Polsce bez ogólnej wizji wspieranej np. przez organizacje rządowe niewiele się zmieni- ocenia

Krzysztof Gębarski, CEO, Smarttech.

 

- Obecnie dużym zainteresowaniem cieszy się drukowanie oprzyrządowania. Zakłady przemysłowe chętnie stosują technologie przyrostowe do produkcji narzędzi, które są lżejsze i bardziej ergonomiczne od tych wytwarzanych metodą obróbki skrawaniem. Za pomocą druku 3D można stworzyć nietypowe uchwyty, prowadnice, kołki montażowe lub przyrządy produkcyjne, które są dostosowane do konkretnego zadania. Na drukarkach3D wykonuje się części do robotów przemysłowych oraz uchwyty do obrabiarek CNC. Wyraźnym trendem staje się używanie druku 3D jako technologii wspierającej klasyczne metody wytwarzania lub stosowanej zamiennie w zależności od potrzeb. Niezmiennie druk 3D jest wykorzystywany do prototypowania, jednak wraz z rozwojem materiałów możemy tworzyć prototypy, które nadają się do testów funkcjonalnych. Nie są to już tylko modele koncepcyjne o niskiej jakości, ale wyroby przeznaczone do pracy w trudnym środowisku, narażone na rozciąganie, wysokie temperatury lub działanie środków chemicznych- mówi Dariusz Hankus, Specjalista ds. technologii przyrostowych w CadXpert.

 

-Rozpowszechnienie tanich drukarek desktopowych spowodowało dużą konkurencję jeśli chodzi o usługi druku 3D np. z PLA czy ABS. Stawki na rynku sięgają nawet ok. 7 zł za godzinę druku. Korzystają z tego studenci i firmy jednoosobowe. To zmusza większe firmy do szukania nowych kierunków rozwoju. Specjalizacja jest koniecznością np. wydruk z silikonu, wydruk z nylonu z dodatkiem włókien węglowych itp. Zauważam ewidentny trend firm do specjalizacji w danej dziedzinie przemysłu. Dzisiaj oferta musi być bardziej dostosowana pod klienta, pod konkretne grupy np. odlewnictwo, jubilerstwo, medycyna. Każdy powinien mieć możliwość znalezienia czegoś dla siebie ale najpierw musi wiedzieć, że taka możliwość w ogóle istnieje. Klient oczekuje usługi dobrej i taniej a jedno i drugie się w zasadzie wyklucza. Nasza gospodarka jest na zakręcie i musimy w końcu zrobić skok w innowacyjność, żeby wykorzystać potencjał. Wbrew pozorom spowolnienie na innych rynkach stwarza szansę dla naszej gospodarki.Przedsiębiorcy będą musieli pomyśleć o wytwarzaniu częścia nie odtwarzaniu.  Będą zmuszeni poszukać innych źródeł zysku. Stoimy przed historyczną szansą ale musi zmienić się mentalność przedsiębiorców. Teraz jest czas na polską nową falę. Falę 4.0. – dzieli się spostrzeżeniamiPaweł  Woźniak, właścicielB3D s.c. 

 

3D dla różnych gałęzi

Z możliwości jakie dają technologie przyrostowe korzystają już różne gałęzie przemysłu.

 

- Na druku 3D mogą skorzystać w zasadzie wszystkie branże inżynierskie, w których  dzięki pomiarom 3D istniejących produktów możemy produkować wysokiej jakości idealne dopasowane akcesoria oraz gdzie dzięki drukowi 3D możemy szybciej wprowadzić produkt na rynek lub wytwarzać wysokiej jakości produkty o złożonych kształtach zgodne z CAD – mówi Krzysztof Gębarski.

 

- Z rozwoju druku 3D najpełniej korzystają firmy produkcyjne i typowo przemysłowe. Niezmiennie technologie przyrostowe są wykorzystywane w lotnictwie, kosmonautyce, w branży motoryzacyjnej i kolejowej. Przemysłowe systemy druku 3D oferują wytrzymałe materiały, jak PC-ABS, PC, Nylon 12 Carbon Fiber, PEKK, które mogą pracować mechanicznie, materiały odporne na wysoką temperaturę lub na działanie środków chemicznych, smarów, olejów itp. Wydruki 3D z tworzywa ULTEM 9085 są montowane w samolotach i w pociągach. Ze względu na ich właściwości zastępują one części z aluminium – zachowują wytrzymałość i niepalność, a przy tym są dużo lżejsze. Zauważamy także wzrost zainteresowania drukiem 3D wśród placówek medycznych. Polscy chirurdzy drukują fragmenty narządów lub tętnic, by przygotować się do operacji. Dzięki rozwojowi druku 3D modele anatomiczne są bardziej precyzyjne i funkcjonalne. Wydruki mogą imitować tkanki: mogą być miękkie i elastyczne jak naczynia krwionośne lub twardsze jak kości czy chrząstki. Technologie addytywne znajdują coraz więcej odbiorców wśród dentystów. Drukarki 3D są bardziej precyzyjne i wygodne w użyciu niż modele gipsowe. Coraz więcej gabinetów ma na wyposażeniu skanery 3D i przechodzi na stomatologię cyfrową. Naturalnym procesem jest to, że po zeskanowaniu modele mogą być wydrukowane. Zamiast wysyłać do laboratorium wycisk z masy gipsowej, lekarz dentysta może wysłać plik. Jest to wygodne rozwiązanie zarówno dla lekarza czy technika dentystycznego, jak i dla pacjenta - twierdzi Dariusz Hankus.

 

- Drukarki MJF od HP przybliżyły świat w kierunku wieloseryjnej przede wszystkim opłacalnej produkcji. Każda branża wytwórcza może na tym skorzystać. Technologia ubytkowa nadal będzie królować ale biorąc pod uwagę fakt, że w druku 3d bardzo łatwo można zoptymalizować objętość oraz wytrzymałość drukowanego elementu to myślę, że za 20-30 lat będziemy zbliżać się do połowy tego co się obecnie uzyskuje z wtrysku. To tylko kwestia czasu. W tym kierunku branża zmierza. Ludzie jeszcze nie mają dostatecznej wiedzy co do potencjału jaki daje druk 3d pod kątem wytrzymałości np. druk z włókien węglowych. Wszyscy oceniają druk w kontekście druku z PLA. Zadaniem nas wszystkich skupionych wokół tej branży jest odpowiednie uświadomienie klienta– przekonuje Paweł  Woźniak.

3DSOLUTIONS- co pokażą wystawcy?

Targi co roku są okazją dla firm do pokazania nowości produktowych. To właśnie tutaj, w Poznaniu wystawcy planują premiery swoich innowacyjnych rozwiązań. Smarttech pokaże nowe urządzenie do kontroli jakości 3d. Z kolei CadXpert zaprezentuje przemysłowe drukarki 3D Stratasys z serii F123, które z uwagi na m.in. specjalistyczne materiały do druku i odpowiednie certyfikaty coraz częściej są wykorzystywane do produkcji mało i średnio seryjnej. - Z nowości zaprezentujemy trzecią generację drukarki Formlabs, czyli Form 3. Urządzenie drukuje z żywic fotopolimerowych w technologii LFS z gamy ponad 20 materiałów. Grubość wiązki lasera w tej drukarce została pomniejszona do 85 mikrometrów, a dzięki zastosowaniu kilku innych technologicznych rozwiązań możemy otrzymać niezwykle precyzyjne wydruki z gładką powierzchnią. Warto zobaczyć również drukarkę 3D MakerBotMETHOD X, której premiera odbyła się w zeszłym roku, a obecnie jest coraz częściej wybieraną drukarką 3D z naszej oferty. To urządzenie klasy biurowej drukuje z inżynieryjnych materiałów typu ABS oraz rozpuszczalnego materiału podporowego. Nie zabraknie też mobilnych skanerów 3D EinScan Pro 2X oraz laserowych FreeScan- zdradza plany firmy CadXpert Dariusz Hankus.

 

Premierę szkolenia VR w energetyce podczas targów 3D SOLUTIONS  zaprezentuje B3D s.c. 

- To bardzo duży i wymagający projekt. Myślę, że wzbudzi duże zainteresowanie- zapowiadaPaweł  Woźniak.

 

3D Solutions – targi druku i skanu 3D odbędą się 2-5 czerwca 2020 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W tym samym czasie będzie można jednocześnie zwiedzić ekspozycję: targów Logistyki, Magazynowania i Transportu Modernlog, ITM Industry Europe, Subcontracting oraz Forum Odlewniczego Focast.

Więcej na: https://3dsolutions.mtp.pl/pl/

 

 

 

Udostępnij:

Zauważyliśmy, że korzystasz z oprogramowania blokującego reklamy.

Serwis metale.pl utrzymuje się z reklam i dzięki reklamom jest stale rozwijany. Wyłącz go proszę.