23.01.2018

Dziel i zwyciężaj najnowszymi narzędziami tokarskimi do operacji odcinania

Kategorie: Polska, Rynek, Metale
Fot.: Sandvik

Listwa o nowej konstrukcji i przyspieszenie zabiegu odcinania

 

http://www.publitekcrc.com/PR_PICTURES/Sandvik/SC027/SC027_CoroCut%20QD%20Y-axis%20parting%20with%20coolant%20-%20Action%20Image_43380_LRES.jpg

 

Podpis pod zdjęciem: Nowa listwa do przecinania wzdłuż osi Y charakteryzuje się wyższą stabilnością dzięki bardziej korzystnemu ukierunkowaniu wektora siły

 

Odnośnik do zdjęcia: www.publitekcrc.com/PR_PICTURES/Sandvik/SC027

 

 

Firma Sandvik Coromant, ekspert w dziedzinie narzędzi do obróbki skrawaniem i systemów narzędziowych, zaprezentowała nową listwę do przecinania należącą do rodziny narzędzi do odcinania i rowkowania CoroCut QD. Nowa konstrukcja listwy w połączeniu z nową metodą obróbki umożliwia uzyskanie znacznie większej stabilności narzędzia. Dzieje się tak, za sprawą zmiany kierunku oddziaływania wektora siły całkowitej. Korzyści, jakie klient może uzyskać, stosując to narzędzie, obejmują między innymi wyższą produktywność, lepszą jakość powierzchni i zmniejszony poziom hałasu.

 

Przy zastosowaniu konwencjonalnej konfiguracji narzędzia do odcinania używanego w centrach tokarskich lub obrabiarkach wielozadaniowych ruch posuwowy możliwy jest jedynie w płaszczyźnie XZ, co jest ​naturalnym ograniczeniem. Podczas przecinania wektor siły całkowitej procesu skrawania jest skierowany w poprzek listwy, co oznacza zwiększone ryzyko wystąpienia odkształceń plastycznych.

 

Aby tego uniknąć, inżynierowie firmy Sandvik Coromant opracowali rozwiązanie umożliwiające wykorzystanie ruchu posuwowego w kierunku osi Y, dostępnego w nowoczesnych centrach tokarskich i obrabiarkach wielozadaniowych. W nowej metodzie, w wyniku obrócenia gniazda płytki o 90° w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, powierzchnia natarcia płytki jest ustawiona równolegle do krótszego boku listwy. Dzięki tej modyfikacji, zagłębienie listwy w toczony materiał przebiega równolegle do jej najdłuższej krawędzi. W związku z tym, także wektor siły całkowitej skierowany jest w tę stronę.Analizy przeprowadzone z wykorzystaniem metody elementów skończonych potwierdziły, że nowe rozwiązanie ponad sześciokrotnie zwiększa stateczność listwy w porównaniu z listwą o konwencjonalnej konstrukcji i ogranicza ryzyko wystąpienia naprężeń krytycznych. Dzięki większej sztywności klienci mogą toczyć z wyższym posuwem lub przy dłuższym wysięgu listwy nie ryzykując utraty stateczności.

 

Największymi korzyściami związanymi z zastosowaniem odcinania wzdłuż osi Y w centrach tokarskich są wyższa produktywność i większe bezpieczeństwo przebiegu procesu skrawania. W przypadku klientów używających obrabiarek wielozadaniowych, listwy do przecinania wzdłuż osi Y zapewniają przede wszystkim lepszy dostęp do toczonych powierzchni i możliwość obróbki detali o większej średnicy. Przedpremierowy test produkcyjny dotyczył przecinania pręta o średnicy 120 mm. Potwierdził, że przy maksymalnym dla danego modelu płytki posuwie na obrót możliwe jest zwiększenie wysięgu o 50% względem konwencjonalnej konfiguracji. Dzięki temu potencjał obrabiarki wykorzystywany jest w maksymalnym stopniu. Ponadto osiągnięto 300% wzrost produktywności, bez pogorszenia poziomu niezawodności.

 

Podczas testowego zastosowania u klienta przecinanie wzdłuż osi Y skutecznie zastąpiło przecinanie piłą taśmową. Próba dotyczyła przecinania prętów z Inconelu o średnicy 180 mm. Rozwiązanie Sandvik Coromant umożliwiło uzyskanie istotnego wzrostu produktywności dzięki znacznemu skróceniu czasu obróbki.

 

Inną zaletą odcinania wzdłuż osi Y jest brak potrzeby częstej zmiany typowych ustawień produkcyjnych. Co ważne, do wszystkich obrabianych przedmiotów można stosować ten sam program. Kolejną istotną korzyścią jest brak konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów narzędziowych ze względu na możliwość wykorzystywania dotychczas stosowanych elementów systemu CoroCut QD. Ponieważ podczas odcinania nie ma możliwości równoległego prowadzenia żadnych innych operacji, istnieje też potencjał dużych oszczędności czasu, jeżeli przedmiot obrabiany zostanie w tym momencie zamocowany za oba końce jednocześnie.

 

Nowe listwy do przecinania systemu CoroCut QD służą do mocowania płytek z ostrzem o szerokości 3 i 4 mm. Wersje o standardowych długościach (zarówno dla szerokości 3 jak i 4 mm) przeznaczone są do przecinania przedmiotów o średnicach do maks. 120 mm, a ponadto dostępna jest wersja bardzo długa listwy, o szerokości 4 mm, do przecinania przedmiotów o średnicy nawet do 180 mm. Nowe listwy doskonale współpracują z takimi samymi adapterami i płytkami, co konwencjonalne listwy CoroCut QD.

 

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej www.sandvik.coromant.com/pl-pl/knowledge/parting_grooving/choice-of-application/parting-off/y-axis-parting

 

Udostępnij:

Zauważyliśmy, że korzystasz z oprogramowania blokującego reklamy.

Serwis metale.pl utrzymuje się z reklam i dzięki reklamom jest stale rozwijany. Wyłącz go proszę.