25.07.2017

W jakim kierunku zmierza obróbka plastyczna metali?

Kategorie: Metale

Dzisiejsza rzeczywistość praktycznie każdej branży przemysłowej to nieustanny i niezwykle szybko postępujący proces technologiczny. Nie inaczej kwestia ta wygląda w przypadku branży plastycznej obróbki metali. Tutaj rozwój nowych technologii, zaawansowane rozwiązania organizacyjne oraz nowoczesny sprzęt ukierunkowane są przede wszystkim na jeszcze większy wzrost precyzji i poprawę efektywności pracy. Pomagają w tym nowoczesne prasy krawędziowe.

Dzisiejszy kierunek branży to optymalizacja procesu obróbki plastycznej metali. Jego realizację zapewnia nowoczesny sprzęt

W dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości technologicznej i biznesowej, a także w silnie konkurencyjnych warunkach, w jakich przyszło funkcjonować firmom branży obróbki metali, czas stał się czynnikiem pod niemal każdym względem kluczowym. Otóż krótszy czas obróbki, jaki osiągany jest obecnie dzięki zaawansowanym technologicznie prasom krawędziowym, przy jednoczesnym zachowaniu jakości wykonywanej pracy, to znakomita możliwość zoptymalizowania procesu produkcyjnego.

Prasy krawędziowe CNC to dzisiaj standard, choć branża wciąż się rozwija

Działanie pras krawędziowych, oparte na zaawansowanych technologiach CNC, umożliwia wysoce precyzyjne, powtarzalne i dokładne gięcie blach formowanych na zimno. W tej sytuacji wyraźnie widać nadrzędne znaczenie dokładności procesu formowania, ponieważ kąt, jaki jest efektem finalnym gięcia musi zostać tak odwzorowany, aby móc zostać idealnie dopasowanym do pozostałych elementów końcowych.

Wspomniana precyzja i szybkość obróbki uzyskiwane w przypadku pras krawędziowych to wynik zastosowania sterowania komputerowego CNC. Maszyny sterowane, kontrolowane i regulowane w ten sposób między innymi:

  • posiadają oddzielny napęd i układ pomiarowy każdej osi sterowanej numerycznie,
  • można regulować bezstopniowo,
  • posiadają konstrukcję zamkniętą o bardziej kompaktowych rozmiarach,
  • wyróżniają się możliwościami w zakresie rozbudowywania konstrukcji o dodatkowe moduły i części składowe,
  • posiadają dużą moc,
  • charakteryzują się wysokimi parametrami w zakresie realizowanej obróbki,
  • posiadają samodzielny, automatyczny nadzór nad pracą i diagnostyką problemów,
  • kodują i automatyzują pomiar narzędzi,
  • w sposób zautomatyzowany wymieniają obrabiane elementy, usuwają odpady i dokonują pomiarów.

Rezultaty wykorzystywania nowoczesnych pras krawędziowych to przede wszystkim znakomita precyzja, wysoka jakość odwzorowywania i doskonała powtarzalność w realizowanym procesie produkcji. Wszystko to skorelowane jest z niższym kosztem jednostkowym, automatyzacją i wysoka wydajnością obróbki. Dzięki zastosowaniu napędu hydraulicznego w prasach krawędziowych, obróbka plastyczna uelastyczniła się, tym samym możliwa stała się dokładna regulacja prędkości, z jaką przesuwa się suwak prasy, co zwiększyło możliwości w zakresie obróbki materiałów o mniejszej plastyczności. Jednak te imponujące wyniki wciąż podlegają działaniom rozwojowym, ukierunkowanym między innymi na wspomniane wcześniej skrócenie czasu obróbki, poprawę precyzji, efektywności, a także zwiększenie możliwości pras w zakresie kształtowania wysoce skomplikowanych elementów.

Co determinuje dzisiejszy rozwój maszyn oraz samej obróbki plastycznej?

Zadanie, jakie stawia się dzisiaj nowoczesnym prasom krawędziowym to przede wszystkim krótszy czas obróbki przy zachowaniu precyzji, efektywności i wysokiej jakości w zakresie formowanych elementów. Rozwój maszyn, jak i samej technologii obróbki wymaga tutaj jednak skomplikowanych prac związanych z integracją oprogramowania sterującego, uproszczeniem języków programowania numerycznego, wzrostem automatyzacji produkcji oraz rozwojem konstrukcji maszyn. Kwestie te dotyczą zasadniczo grupy pras hydraulicznych, jednak cały proces produkcyjny podlega podobnym trendom, dążąc w najbliższej perspektywie do jeszcze większej optymalizacji. Wysokie standardy zapewnić mogą jedynie firmy doświadczone w branży. Jeśli poszukujesz takiego właśnie dostawcy, a równocześnie pewnego, biznesowego partnera, odwiedź gieciewalcowanie.pl/.

W niedalekiej przyszłości możemy spodziewać się nie tylko krótszego czasu obróbki plastycznej metali, ale także wzrostu precyzji formowania, większej wydajności procesu, a także wprowadzenia systemów nadzoru i kontroli funkcjonowania urządzeń, panujących między innymi nad natężeniem hałasu podczas pracy.

Obowiązujące standardy wymagają rozwiązań umożliwiających obrabianie najbardziej skomplikowanych form i kształtów, w jak najkrótszym czasie i przy zachowaniu niezmiennej jakości i powtarzalności produktów finalnych. Warto postawić więc na profesjonalistów.

Zauważyliśmy, że korzystasz z oprogramowania blokującego reklamy.

Serwis metale.pl utrzymuje się z reklam i dzięki reklamom jest stale rozwijany. Wyłącz go proszę.