25.04.2016

Outokumpu ze strategią wzrostu konkurencyjności

Kategorie: Świat, Rynek
Fot.: OUTOKUMPU
Koncern, według oświadczeń prezesa Roelanda Baana, jest w trakcie restrukturyzacji organizacyjnej, która weszła w fazę zwiększania rentowności. Wizja przewodnia, to pozycja najlepszego kreatora wartości w branży stali nierdzewnych do 2020r, dzięki skupieniu na kliencie i efektywności.

Przed początkiem czerwca 2016 ma się zakończyć wdrażanie nowej, trójelementowej organizacji, w której będzie funkcjonować sektor europejski, amerykański oraz wyrobów długich. W tym samym roku planuje się uwolnienie 200 mln euro netto z kapitału obrotowego.

Sprawniejsze zarządzanie kapitałem i produkcją, ma na koniec 2017r. spowodować osiągnięcie pierwszego strategicznego pakietu celów, czyli obniżenia zadłużenia do poziomu 1,2 mld euro, a kosztów działalności z 400 do 300 mln euro.

Restrukturyzacja skoncentruje wysiłki firmy na wzroście jakości w 6 sekcjach: bezpieczeństwa, zarządzania, poziomu dostawców, produkcji, portfolio, a także biznesu na rynkach Ameryki Północnej oraz Łacińskiej.

Prezes Baan wskazuje na kompleksowe podejście do zmian, zaczynając od współpracy B2B, a kończąc na zbudowaniu kultury organizacyjnej na bazie wewnętrznej pracy zespołowej. Przewidywane skutki, to redukcja 140 osób w Finlandii, 90 w Szwecji oraz kilkuset w Tornio ze względu na outsourcing. Bilans ma zakończyć się na obniżeniu zatrudnienia w całym koncernie z 11 tys do 9,3 tys miejsc pracy w przeciągu najbliższych lat.

Do listy celów Outokumpu należą także trzy pułapy: EBIT 500 mln euro, ROCE 12% i dźwignia finansowa ponad 35%.

Udostępnij:

Zauważyliśmy, że korzystasz z oprogramowania blokującego reklamy.

Serwis metale.pl utrzymuje się z reklam i dzięki reklamom jest stale rozwijany. Wyłącz go proszę.