08.02.2019

Nitownice – jak prawidłowo dobrać ją do swoich potrzeb?

Kategorie: Metale

Nitownice wykorzystywane są w firmach produkcyjnych, zakładach usługowych, a także w wielu domach. Służą one do łączenia różnego rodzaju materiałów przy użyciu nitów lub nitonkarętek. Jaką nitownicę wybrać, aby spełniła nasze oczekiwania? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Nitownice do nitów zrywalnych

Połączenia uzyskane przy pomocy nitów są niezwykle stabilne, a ręczne rozerwanie jest praktycznie niemożliwe. Na jakość połączenia oraz jego powtarzalność decydujący wpływ ma rodzaj oraz materiał zastosowanego nitu. Producent nitów i nitownic, firma FAR podaje w swoim katalogu wytrzymałość nitów na zrywanie oraz ścinanie. Bardzo często tanie produkty nie przechodzą należytej kontroli jakości, i połączenia przy użyciu takich nitów są wadliwe. Stosując nity FAR mamy pewność, że nity są należycie wykonane, a połączenia materiałów powtarzalne.

Kolejnym ważnych elementem jest dobór odpowiedniej nitownicy w zależności od stosowanych nitów. Dla nitów aluminiowych nie jest wymaga tak duża siła zrywania co w przypadku nitów wykonanych ze stali nierdzewnej. Drugim bardzo ważnym kryterium wyboru nitownicy jest średnica zrywanych nitów. Dla nitów o mniejszej średnicy możemy zastosować model RAC210, który doskonale sprawdzi się w przypadku nitów aluminiowych o średnicy od 2,4 do 4,8 mm. Jeżeli posiadamy nity aluminiowe o średnicy z zakresu 4,8-7,8 mm odpowiednim wyborem będzie nitownica do nitów zrywalnych RAC171. W przypadku jeżeli nity wykonane są ze stali nierdzewnej zakres zrywanych nitów różni się w stosunku do tych wykonanych z aluminium. Poniższa tabela pokazuje zakresy zrywanych nitów w podstawowych modelach FAR w zależności od materiału z jakiego wykonane są nity.

Tab 1: Wielkości nitów zrywalnych w zależności od modelu nitownicy pneumatycznej

Przedstawione powyżej nitownice to urządzenia pneumatyczno-hydrauliczne. Wymagają one do pracy sprężonego powietrza dzięki czemu zaciąganie nitów odbywa się automatycznie po naciśnięciu spustu na korpusie. Ten typ urządzenia nie wymaga od operatora użycia dużej siły, a dodatkowo pozwala na zaciskanie dużej liczy nitów w stosunkowo krótkim czasie. Dzięki temu nitownice pneumatyczno-hydrauliczne bardzo często wykorzystywane są na liniach produkcyjnych w zakładach przemysłowych.

Prostszym rozwiązaniem są nitownice ręczne, które do swojej pracy wymagają jedynie siły mięśni operatora. Brak konieczności stosowania sprężonego powietrza to duży plus w przypadku jeżeli nie mamy kompresora. Wadą tego typu nitownic jest wolna praca oraz przy ciągłej pracy zmęczenie operatora. Z tych powodów nitownice ręczne wykorzystywane są w małych warsztatach oraz do prac amatorskich.

Zdj. 1: Nitownica ręczna

W przypadku braku dostępu do sprężonego powietrza oraz konieczności zaciągania dużej ilości nitów w krótkim czasie możemy zastosować nitownicę akumulatorową. Producenci dostarczają często takie nitownice w zestawie z dwoma bateriami oraz akumulatorem. Taki zestaw pozwala na szybką wymianę baterii bez konieczności długiej przerwy na produkcji.

Zdj. 2: Nitownica akumulatorowa

Najbardziej zaawansowane nitownice wykorzystywane są razem z robotami na liniach produkcyjnych. Posiadają one automatyczne podajniki nitów oraz kontrolę jakości. Rozwiązanie to jest dostosowywane indywidualnie do potrzeb klienta.

 

Nitownice do nitonakrętek

Nitownica do nitonakrętek jest bardzo prosta w obsłudze. Częścią roboczą takiej nitownicy są trzpienie, które dobieramy w zależności od wielkości nitonakrętki. Długość wystającego gwintu na trzpieniu należy ustawić w taki sposób, żeby można było nakręcić całą nitonakrętkę na trzpień. Tak przygotowaną nitonakrętkę można zaciągnąć poprzez naciśnięcie spustu oraz sam trzpień wykręcić zostawiając zaciągniętą nitonakrętkę na miejscu. Nitownice do nitonakrętek również możemy podzielić ze względu na rodzaj działania na nitownice ręczne, pneumatyczne oraz akumulatorowe.

W przypadku nitownic ręcznych największym plusem jest ich niska cena w stosunku do nitownic pneumatycznych oraz akumulatorowych. Niestety podobnie jak w przypadku nitów zrywalnych zaciąganie nitonakrętek przy użyciu nitownicy ręcznej zajmuje dużo czasu oraz wymaga użycia dużej siły operatora. Z tego względu są one stosowane tam gdzie ilość połączeń w ciągu dnia nie jest duża.

Zdj. 3: Nitownica na nitonakrętkę

Kolejną grupą są nitownice pneumatyczne oraz pneumatyczno-hydrauliczne. Te drugie posiadają zdecydowanie większą siłę zaciągu. Producent FAR oferuje nam tutaj dwa model nitownic w zależności do rozmiaru nitonakrętek. W przypadku mniejszych nitonakrętek możemy zastosować nitownicę KJ60, natomiast przy większych nitonakrętkach M12 musimy zdecydować się na model KJ45/S. Obie nitownice dostępne są w poręcznych walizkach z kompletem trzpieni.

Zdj. 4: Nitownica do nitonakrętek w zestawie

W tabeli powyżej możemy porównać zakresy nitonakrętek w zależności od materiału oraz wybranej nitownicy. W przypadku linii produkcyjnych możemy skorzystać z rozwiązania z zewnętrznym busterem. Taka nitownica jest zdecydowanie lżejsza i bardziej ergonomiczna do pracy na liniach produkcyjnych.

Zdj. 5: Wydajna nitownica pneumatyczna

Jeżeli nie mamy możliwości skorzystania z nitownicy pneumatycznej, a zależy nam na dużej ilości połączeń w krótkim czasie możemy wybrać nitownicę akumulatorową włoskiego producenta OBER. Model ten jest wyposażony w bardzo mocny akumulator i bez problemu radzi sobie z nitonakrętkami M12, a wykonany jest ze stali nierdzewnej.

Autor: Marek Wojtyczka - Kierownik działu narzędzi w Pneumat System Sp. z o.o.

Zauważyliśmy, że korzystasz z oprogramowania blokującego reklamy.

Serwis metale.pl utrzymuje się z reklam i dzięki reklamom jest stale rozwijany. Wyłącz go proszę.