26.10.2018

Ceramiczne frezy trzpieniowe do obróbki superstopów.

Ceramiczne frezy trzpieniowe stawiają czoła wysokim temperaturom podczas obróbki superstopów żaroodpornych (HRSA)

 

Sandvik Coromant oferuje większą produktywność frezowania stopów na bazie niklu

 

Firma Sandvik Coromant, specjalizująca się w dziedzinie narzędzi do obróbki skrawaniem i systemów narzędziowych, wprowadza na rynek dwie serie ceramicznych frezów trzpieniowych zoptymalizowanych pod kątem obróbki stopów na bazie niklu. Nowości obejmują lutowane ceramiczne frezy trzpieniowe w postaci wymienny części roboczych CoroMill® 316 i monolityczne ceramiczne frezy trzpieniowe CoroMill Plura. Obie linie produktów oferują bardziej produktywną obróbkę materiałów z grupy ISO S niż standardowe frezy węglikowe. 

 

W miarę jak podzespoły dla branży lotniczej coraz częściej wykonywane są ze stopów na bazie niklu, rośnie zapotrzebowanie na narzędzia skrawające zoptymalizowane pod kątem ich obróbki. Mając to na uwadze, firma Sandvik Coromant stworzyła dwa innowacyjne rozwiązania idealnie nadające się do frezowania walcowo-czołowego wykonanych ze stopów niklu części do silników lotniczych.

 

„Ceramika użyta we frezach trzpieniowych serii CoroMill 316 i CoroMill Plura umożliwia odmienny przebieg procesu skrawania niż w przypadku tradycyjnych narzędzi pełnowęglikowych” – wyjaśnia Tiziana Pro, Global Product Manager Solid End Mills w firmie Sandvik Coromant. „Nasz wyjątkowy gatunek materiału narzędziowego nazwany CC6060 został stworzony specjalnie w celu zapewnienia doskonałej jakości obróbki superstopów na bazie niklu. Sukcesom w obróbce sprzyja ujemna geometria i wynikająca z niej duża wytrzymałość krawędzi skrawającej”.

 

Modele z sześcioma rowkami wiórowymi (zn=6) zapewniają dużą produktywność frezowania walcowego, natomiast modele z czterema rowkami (zn=4) pozwalają poprawić parametry frezowania czołowego zarówno w wersji CoroMill 316, jak i CoroMill Plura. Wybór jednej z dwóch wersji zależy od warunków pracy obrabiarki i zastosowania. Użytkownicy szukający rozwiązania do obróbki trudno dostępnych miejsc lub dodatkowej elastyczności zastosowań dzięki modułowości systemu wymiennych części roboczych powinni wybrać CoroMill 316, natomiast inżynierom szukającym dobrego poziomu stabilności zaleca się wybór jednolitych frezów palcowych CoroMill Plura.

 

Narzędzia ceramiczne zachowują twardość w wysokich temperaturach, kojarzonych z frezowaniem superstopów żaroodpornych (HRSA). W efekcie można osiągnąć prędkość od 20 do 30 razy większą niż w przypadku narzędzi pełnowęglikowych, co oznacza istotny potencjał wzrostu produktywności. Zaleca się stosowanie sztywnego zamocowania oraz frezowanie bez udziału chłodziwa (bezużytecznego w tak wysokich temperaturach).

 

Poza frezowaniem występów i płaszczyzn nowych frezów trzpieniowych można używać do frezowania wybrań, interpolacji śrubowej, zagłębiania skośnego i frezowania rowków. CoroMill Plura i CoroMill 316 należą do zoptymalizowanych rozwiązań Sandvik Coromant w ramach oferty monolitycznych narzędzi obrotowych.

 

Nowa seria obejmuje także wersję CoroMill 316 z czołem kulistym, przeznaczoną do obróbki łopatek wirników. Rozwiązanie to, służące do frezowania profilowego, może być używane do obróbki półwykończeniowej.

 

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej www.sandvik.coromant.com/pl-pl/products/coromill_316/pages/default.aspx

 

 

 

 

Źródło: Sandvik Coromant
Udostępnij:

Zauważyliśmy, że korzystasz z oprogramowania blokującego reklamy.

Serwis metale.pl utrzymuje się z reklam i dzięki reklamom jest stale rozwijany. Wyłącz go proszę.