28.09.2018

Nowe Perspektywy 4.0

Kategorie: Polska, Rynek, Wydarzenia
Fot.: STIGO

II Nowe Perspektywy 4.0 – relacja

W dniach 12-13 września w Gdyni odbyła się druga edycja branżowej konferencji NOWE PERSPEKTYWY 4.0. To niezwykłe spotkanie dla firm z branży metalowej zakończyło się sukcesem! Jego wyznacznikiem są opinie naszych gości, którzy już dziś planują swój udział w przyszłorocznej edycji.

 

Spotkanie Nowe Perspektywy 4.0 to połączenie merytorycznych wykładów i warsztatów z wykorzystaniem wiodących na rynku maszyn oraz integracji branży. Dzięki uczestnictwu grona ekspertów, była to świetna okazja do ugruntowania wiedzy oraz wymiany opinii. Celem spotkania było stworzenie niepowtarzalnej okazji do nauki oraz nawiązania znajomości biznesowych co z pewnością się udało! W tym roku na konferencji i warsztatach gościliśmy reprezentantów firm produkcyjnych i usługowych z branży metalowej z całej Polski! Organizatorami spotkania były firmy STIGO i POLTEKNIK.

Nowe Perspektywy 4.0, to konferencja…

Obok organizatorów spotkania firmy STIGO i POLTEKNIK, stanęły 4 firmy partnerskie: MITSUBISHI ELECTRIC, FANUC, KEYENCE oraz CLEAN AIR.

Podczas pierwszej części spotkania czyli konferencji, skupiliśmy się na oprogramowaniu oraz praktycznych rozwiązaniach dla branży metalowej. Jako pierwszy wystąpił Przemysław Rożek (Prezes firmy STIGO), który przedstawił optymalizację procesów przy użyciu narzędzi SigmaNEST. Arkadiusz Marzec (STIGO) poprowadził prezentację pt. SigmaBEND – CAD/CAM dla wycen i gięcia, następnie Michał Malinowski (STIGO) zaprezentował zarządzanie procesem produkcyjnym przy użyciu SigmaMRP. Krzysztof Kaczmarek i Tomasz Woś (Polteknik) w swoim wystąpieniu omówili proces dobory parku maszynowego do realnych potrzeb klienta. Janusz Graczyk i Adam Korpysz (Polteknik) przedstawili wszystko, co chcielibyście wiedzieć o wycinaniu laserowym a boicie się zapytać. Wsparcie procesów cięcia laserowego przez zastosowanie automatycznych systemów załadunkowych i sortujących dokładnie zaprezentował Tomasz Słoboda (Mitsubishi Electric). Michał Chrzanowski (CleanAir) prowadził prelekcję na temat eksploatacji urządzeń filtrowentylacyjnych. Temat automatyzacji i robotyzacji produkcji, która jest kluczem do globalnego sukcesu w biznesie został rozwinięty przez Jacka Urbanowicza (FANUC). Ostatnia prezentacja w pierwszej części wydarzenia to KEYENCE IM-7000 – podręcznik wymiarowania napisany od nowa, Piotr Boraczewski (KEYENCE).

… i  wyjątkowe warsztaty!

Druga część dnia została poświęcona warsztatom, które odbyły się na hali firmy POLTEKNIK. Podczas  tej części spotkania mogliśmy prześledzić cały proces produkcji począwszy od przygotowania plików poprzez wycinanie i składnie elementu aż do końcowego produktu. Do współpracy zaprosiliśmy znakomitych ekspertów z zakresu maszyn i oprogramowania.

Pokaz całego procesu jak zwykle cieszył się największym zainteresowaniem naszych gości. Każdy z etapów produkcji był przemyślany i doskonale przygotowany przez organizatorów i partnerów. Tym razem produkowaliśmy model katamaranu, zaczynając już od momentu wprowadzenia zapytania ofertowego w SigmaMPR. W oparciu o zapytanie stworzymy model 3D w zintegrowanym z SigmaNEST programem Solid Works.

Następnie został on zaimportowany do oprogramowania dedykowanego prasom krawędziowym SigmaBEND, gdzie rozwinęliśmy model, sprawdziliśmy całą bazę narzędziową konieczną do wykonania zlecenia, sprawdzone zostało również obłożenie prasy krawędziowej, potrzebne matryce i stemple.

Dzięki modułowi wycen, SigmaNEST dokładnie pokazaliśmy, ile będzie nas kosztować wycięcie poszczególnych elementów, co pozwoliło nam na dokończenie wyceny, wysłanie oferty i zatwierdzenie zamówienia Klienta już w SigmaMRP.

Kolejnym krokiem było przystąpienie do planowania produkcji. Moduł nestingu zapewnił optymalne rozłożenie elementów, Power Pack umożliwił zarządzanie magazynem blach, a HD SuperNEST pozwolił osiągnąć najlepszy uzysk w określonym przedziale czasowym.

Następnym krokiem było zaplanowanie pracy maszyn i kolejności wykonywania programów, co umożliwił moduł Load Manager. Za automatyczne raportowanie postępów pracy będzie odpowiedzialny moduł SigmaNEST – ColorOffload.

Na etapie produkcji elementy zostały wycięte za pomocą lasera Mitsubishi Electric ML 3015 eX-F40. Po wycięciu elementów, przeszliśmy do punktu kontroli jakości. Na tym etapie nasze elementy zostały zbadane za pomocą przyrządów pomiarowych Keyence.

Po pomiarach przeszliśmy do oznakowania elementów.  Tutaj zaprezentowaliśmy 3 możliwości: znakowanie mikropunktowe i pneumatyczne ręcznymi urządzeniami FlyMarker, grawerowanie laserowe oraz naklejanie etykiet z kodem kreskowym. Kolejnym etapem było zagięcie elementów zgodnie z modelem. W tym procesie wykorzystaliśmy prasę krawędziową Baykal.

Za automatyzację procesu produkcyjnego odpowiedzialny był robot przemysłowy FanucRoot M-20iA 35M. Każdy z trzech etapów: cięcie, pomiar i gięcie był akceptowany, dzięki zintegrowanym ze sobą panelom sterowania.

Na koniec przeprowadzonego procesu do Państwa dyspozycji oddaliśmy naszych Inżynierów na specjalne konsultacje, gdzie mogliśmy zadać liczne pytania oraz uzyskać szczegółowe informację na temat maszyn. Zwieńczeniem tego intensywnego dnia była wspólna kolacja z widokiem na morze, która była doskonałą okazją do nawiązania nowych biznesowych znajomości.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i partnerom! Do zobaczenia za rok!

Udostępnij:

Zauważyliśmy, że korzystasz z oprogramowania blokującego reklamy.

Serwis metale.pl utrzymuje się z reklam i dzięki reklamom jest stale rozwijany. Wyłącz go proszę.