08.08.2017

Twój kontrahent płaci po terminie?

Kategorie: Rynek
Fot.: iStock

Nie ma nic bardziej frustrującego, niż konieczność czekania na pieniądze, które się należą za dawno już zrealizowane zlecenie. Bardzo często zdarza się, że kontrahenci płacą dopiero wtedy gdy im się „przypomni. W jaki sposób można uzyskać płatność terminowo i jednocześnie utrzymać jak najlepsze relacje z klientem?

 • Zabezpiecz się na wypadek opóźnionej wpłaty od klienta

  To możliwe dzięki usłudze faktoringu (finansowanie faktur). Dzięki tej usłudze nie martwisz się już o to kiedy w końcu otrzymasz należne Ci pieniądze. Taką usługę na rynku polskim oferuje obecnie firma inviPay.com. To rozwiązanie daje Ci pewność, ze otrzymasz środki na czas. A nawet, możesz je wypłacić, już na drugi dzień po wystawieniu faktury! Stosując tę opcję w swojej firmie usprawniasz przepływ gotówki. W przypadku opóźnień od kontrahenta to inviPay.com prowadzi działania zmierzające do odzyskania należności.

 • Prowadź rejestr należności i eskaluj działania

  Każda oczekiwana płatność powinna być zarejestrowana i odpowiednio monitorowana. Szef firmy powinien mieć ciągły pogląd na oczekiwane wpływy do kasy firmy, jak i na sytuacje opóźnionych płatności - według ich dni opóźnienia.

  Na podstawie takiego rejestru można stworzyć standardowy proces ściągania zobowiązań. Dla małych opóźnień najlepszą metodą może być przyjazne przypomnienie. Jeżeli jednak opóźnienie zaczyna liczyć się w tygodniach czy w miesiącach, należy stopniowo eskalować presje, w ostateczności wstąpić na drogę sadowa.

 • Zdecyduj jak ważny jest klient

  Zanim cokolwiek zrobisz, trzeba ustalić, czy warto psuć relacje z klientem. Jeżeli jest to klient, z którym współpracujesz od dłuższego czasu i dopiero pierwszy raz zdarzyła mu się większa zwłoka, nie warto od razu wszczynać alarmu. Ale jeśli to klient, który dokonuje płatności opóźnionych regularnie to warto zrozumieć powód tych opóźnień i ocenić ryzyko związane z kontynuowaniem współpracy z takim klientem.

 • Nie zwlekaj z wystawieniem faktury i wystaw ją prawidłowo

  Wystaw fakturę zaraz po wykonaniu zlecenia. Wszelkie opóźnienia w wystawieniu faktury powodują opóźnienie w otrzymaniu płatności. Wystawiając fakturę musimy na niej umieścić wszystkie określone w przepisach dane, by była ona ważna. Dodatkowo, aby przyspieszyć płatność wyślij fakturę drogą mailową. Nie zapomnij o wstawieniu numeru konta, na jaki chcesz otrzymasz płatność.

 • Wyślij fakturę do właściwej osoby

  Upewnij się, że wysyłasz fakturę do właściwej osoby w firmie Twojego klienta. Dodatkowo sprawdź dokładnie, czy nie wysyłasz faktury przeznaczonej dla innego kontrahenta. Taka sytuacja nie tylko może być kłopotliwa; ale również może spowodować problemy prawne, jeśli przypadkowo ujawnisz poufne informacje dotyczące umowy z tym klientem.

  • Chcesz wiedzieć więcej?

  • Skontaktuj się z nami:
  • Infolinia: +48 22 295 11 58
  • www.invipay.com

Zauważyliśmy, że korzystasz z oprogramowania blokującego reklamy.

Serwis metale.pl utrzymuje się z reklam i dzięki reklamom jest stale rozwijany. Wyłącz go proszę.