30.03.2016

Dynamiczny wzrost Grupy Kęty

Kategorie: Polska, Rynek
Pozytywne doniesienia spółki obejmują pierwszy kwartał tego roku i dotyczą zarówno doskonałej kondycji na rynku lokalnym, jak i zagranicznych. Jeżeli kurs euro podrożeje o 4%, a dolara o 6%, przy 16-procentowym spadku ceny aluminium 3M w ciągu kwartału (1515 dolarów za tonę), to przewidywania potwierdzą zysk netto większy o połowę, zbudowany imponującymi wynikami sprzedaży i poziomem marży.

Według zarządu, największym potencjałem wzrostu dysponują Segmenty: Usług Budowlanych (~+60%) oraz Systemów Aluminiowych (~30%). Następne w kolejności będą Opakowania Giętkie (~15%), dalej Akcesoria Budowlane (~5%).

Na uwagę zasługuje również Segment Wyrobów Wyciskanych, który pomimo spadku cen aluminium na świecie o 15%, utrzyma poziom z zeszłego roku. Pamiętając o wzroście kursu dolara, można by przy nie obciążającym scenariuszu, oszacować realny wzrost tego segmentu oferty o 10%.

Zsumowanie przychodów Grupy Kęty daje przewidywaną kwotę wyższą o 8% od ubiegłorocznej: 505 mln PLN. Obejmie to o 20% wyższy zysk operacyjny (63 mln PLN) i zysk EBITDA (88 mln PLN). Zysk netto ma wzrosnąć o 40%, do 50 mln PLN.

Dodatkowo prognozowane jest ujemne saldo działalności finansowej: 3,5 mln PLN w porównaniu do zeszłorocznego Ikw -13,2 mln PLN; w którego skład wchodzą m.in. odsetki i koszty kredytów walutowych. Natomiast dług netto w końcu kwartału nie powinien przekroczyć 280 mln PLN.

Udostępnij:

Zauważyliśmy, że korzystasz z oprogramowania blokującego reklamy.

Serwis metale.pl utrzymuje się z reklam i dzięki reklamom jest stale rozwijany. Wyłącz go proszę.