30.03.2016

Dla kogo miedź z KGHM?

Kategorie: Polska, Rynek
Fot.: KGHM
Rekordowe wyniki produkcyjne spółki za zeszły rok – 700 tys. ton miedzi, srebra i ołowiu – są dobrą okazją do prześledzenia rynków zbytu tych surowców.

Okazuje się, że 25% pozostaje do dyspozycji polskiego przemysłu, będącego w fazie wzrostu. Jako drugi najlepszy klient wyłaniają się Niemcy, odpowiedzialne za 15% przychodów. W 2015r. przełożyło się to na 2,885 mld PLN, a rok wcześniej – 3,57 mld PLN.

Chiny, pomimo statusu wiodącego globalnego importera miedzi (konsumują 60% produkcji), kupiły od KGHM surowce warte 2,847 mld PLN - o 69 mln PLN mniej niż w 2014.

Stany Zjednoczone dostarczyły większego przychodu jako jedyne. Eksport za Atlantyk, głównie dzięki zmianom wewnątrz spółki i zagranicznym inwestycjom, zwrócił się w kwocie 1,721 mld PLN – bijąc wcześniejsze 587 mln PLN.

Wśród strategicznych odbiorców warto jeszcze wymienić firmy z Wielkiej Brytanii oraz Czech. Natomiast czwarta część stawki, przypadająca na mniejsze rynki, składa się z mniej niż 5-procentowych udziałów w przychodach KGHM.

Udostępnij:

Zauważyliśmy, że korzystasz z oprogramowania blokującego reklamy.

Serwis metale.pl utrzymuje się z reklam i dzięki reklamom jest stale rozwijany. Wyłącz go proszę.