05.03.2016

Załamanie cen surowców - geneza

Kategorie: Rynek, Polska, Świat
Stal potaniała w starciu z masowym napływem chińskiej konkurencji oraz w wyniku spadku cen surowców, których wydobycie przestaje być rentowne. Może to spowodować utrzymanie się cen na obecnym poziomie przez co najmniej kilka-kilkanaście miesięcy w przypadku słabej dynamiki hutnictwa. To jednak skutek dłuższego procesu.

Trzy dekady entuzjazmu

Schyłek XX w. to sukcesywny wzrost świaowego wydobycia surowców, jednak otwarcie nowego tysiąclecia zupełnie odblokowało dobre nastroje na rynku. W efekcie produkcja rozrosła się 2-, 3-, a (w przypadku węgla) nawet 5-krotnie. Do 2015 r. było już sto kopalń o wydajności 5+ mln i 17 krajów o wydajności 10+ mln. ton rudy żelaza w skali roku. Przykładem z górnej półki jest koncern górniczy BHP Billiton, który w ciągu 7 lat podwoił jego wydobycie, dochodząc do 232.508 mln ton.

Sytuacja na rynku surowców sprowokowała do rozwoju hutnictwo, które przez ostatnie 20 lat Xxw przeszło drogę od poziomu 716,4 do 850,16 mln. ton; a w ciągu kolejnych czternastu, produkcja sięgnęła 1,67 mld.

Źródło eksplozji 2000-2014

To Państwo Środka, które przez 14 lat pozostawiało reszcie Azji 10%, a reszcie świata ostatnie 4% udziału w rozwoju rynku stali (za WorldSteel). Od początku eksplozji, roczny przyrost produkcji w Chinach liczył dziesiątki mln. ton, zatrzymując się dopiero na poziomie 822,7 mln.

W ślad za wydobyciem poszły inwestycje w kolejnych sektorach chińskiej gospodarki, eksploatujące podaż surowców do tego stopnia, że kraj stał się główną nadzieją na globalne odbicie po kryzysie gospodarczym w 2009r.

Temat złomu w ChRL

W porównaniu do USA, wykorzystującego złom w produkcji stali na poziomie 35% oraz Polski, osiągajacej wynik 63,3%, u stalowego potentata na Dalekim Wschodzie wskaźnik nie przekracza 10%, przesuwając punkt ciężkości sektora hutniczego na rynek wydobywczy i tym samym rujnując środowisko naturalne wespół z przestarzałymi hutami. Istnieją jednak prognozy pochodzące od korporacji wydobywczych, deklarujące wzrost użycia złomu do 20% w 2020r i do 39% dekadę później. Skutkiem ubocznym może się stać nadpodaż surowca, a kolejnym, zmniejszenie zużycia koksu używanego do produkcji stali z rudy.

Węgiel ustąpi gazowi

Według Exxon Mobil, popyt na węgiel zacznie słabnąć od 2025r na rzecz gazu. Ambicją Wielkiej Brytanii jest zamiana do tego czasu 30 elektrowni węglowych na gazowe.

Tymczasem, Chiny przyczyniły się swoją nadprodukcją i rządową polityką eksportową do spadku cen węgla na świecie prawie o połowę w ciągu ostatnich 3 lat i według spekulacji, na tym się nie skończy. Jest to już kolejny surowiec wtłaczany do Europy i psujący lokalny rynek presjami na ceny. Mimo, że Państwo Środka zamyka z tego powodu kolejne huty, dzieje się to wolniej, niż spada zapotrzebowanie na surowce. CISA szacuje, że sytuacja utrzyma się jeszcze przez 3 lata.

Skutki dla Europy

Chińska stal obniżyła cenę europejskiej blisko o połowę w ciągu jednego roku - do 182 dolarów za tonę. Ponadto zbiła cenę złomu do wartości najniższej od 3, a w Polsce od 15 lat. Równocześnie Turcja, mająca w EU status największego importera złomu, zmniejszyła z roku na rok popyt niemal o połowę, bowiem konkurencją stały się tanie chińskie półprodukty. Na cenę stali wpływa też tania ropa naftowa, której poszukiwania są redukowane, a zatem platformy wydobywcze zmniejszają popyt na produkty stalowe. Uzupełniając obraz sytuacji, cena rudy żelaza od 2011r. spadła z 187 do 39 dolarów/t; a miedzi z 10tys. do 4,3 tys/t .

Udostępnij:

Zauważyliśmy, że korzystasz z oprogramowania blokującego reklamy.

Serwis metale.pl utrzymuje się z reklam i dzięki reklamom jest stale rozwijany. Wyłącz go proszę.