17.11.2021

-

Biznes w erze cyfrowej. Targi ITM z planem dla przemysłu.

 

Trwają przygotowania do kolejnej edycji targów ITM INDUSTRY EUROPE. Wydarzenie – zgodnie z oczekiwaniami branży – odbędzie się jak w ubiegłych latach późną wiosną. Hale targowe od 31 maja do 3 czerwca 2022 wypełnią nowoczesne maszyny i urządzenia dla przemysłu 4.0.

W tym roku to właśnie targi ITM INDUSTRY EUROPE rozpoczęły sezon spotkań dla przemysłu. Było to pierwsze wydarzenie wystawiennicze dla tego sektora po kilkumiesięcznej przerwie wywołanej pandemią. I było to bardzo dobre otwarcie, co w rozmowach potwierdzali zarówno wystawcy z kraju oraz z zagranicy jak i zwiedzający ekspozycję profesjonaliści. Prognozy dla najbliższej edycji targów są jeszcze bardziej obiecujące.

Oddech dla przemysłu

Eksperci zakładają, że w 2022 europejska gospodarka „odetchnie” w wyniku systematycznej likwidacji wąskiego gardła w przemyśle. To optymistyczne prognozy także dla targów ITM INDUSTRY EUROPE, którym ponownie będzie towarzyszyć hasło: Przemysł ery cyfrowej.

- Dane z rynku potwierdzają, że robotyka przemysłowa i cyfryzacja mają się dobrze, a wręcz w tych trudnych czasach to one pomogły przetrwać wielu firmom. Dlatego z pewnością na targach ITM tych tematów nie zabraknie. Od kilku lat widać ogromne zainteresowanie automatyzacją, digitalizacją i robotyzacją wśród zarządzających przedsiębiorstwami produkcyjnymi. Mamy już w planach nie tylko panele dyskusyjne z największymi liderami tej branży, ale także zróżnicowaną ekspozycję rozwiązań i urządzeń dedykowanych inteligentnym fabrykom – zapowiada Anna Lemańska-Kramer, dyrektor targów ITM INDUSTRY EUROPE.

Robotyzacja pnie się w górę

Cyfrowa fabryka łączy istniejącą technologię produkcji z inteligentną technologią sieciowych systemów komunikacji i przetwarzania danych. Wykorzystane w niej systemy cyberfizyczne monitorują procesy i mogą podejmować decyzje – to wizja cyfrowej fabryki, która na świecie powoli staje się faktem. Jak wynika z raportu „World Robotics 2021” Międzynarodowej Federacji Robotyki, w 2020 roku przedsiębiorstwa przemysłowe na świecie zainstalowały 383,5 tysiąca robotów przemysłowych, co oznacza nieznaczny wzrost (o 0,5%) w porównaniu z 2019. Aż 22 tysiące z tej liczby stanowią coboty. Wartość wszystkich maszyn to około 13,2 miliarda dolarów. Dzięki nowym wdrożeniom, globalna liczba urządzeń wyniosła 3,015 miliona, czyli o 10% więcej niż w poprzednim roku. Najwięcej robotów (28%) w zeszłym roku zakupiły firmy z branży elektrycznej i elektronicznej. Co piąty trafił do zakładów motoryzacyjnych, co dziesiąty – do fabryk z sektora metalowego i maszynowego.

- Z pewnością te trendy pokażemy na targach. Zdajemy sobie sprawę, że w zakresie robotyzacji w Polsce jest wiele do zrobienia a koszty związane z digitalizacją są wysokie. Jednak – jeśli potwierdzą się plany rządu - ulga na robotyzację będzie elementem pakietu zmian legislacyjnych. Zgodnie z założeniami, uprawni ona do odliczenia od podstawy opodatkowania 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w danym roku na ten cel. Trzymamy rękę na pulsie, obserwujemy aktualne rozwiązania. Do dyskusji na ten temat zaprosimy decydentów w ramach programu Kongresu Industry Next, którego pierwsza edycja w tym roku okazała się dużym sukcesem. W kolejnej odsłonie tego wydarzenia także nie zabraknie aktualnych możliwości finansowego wsparcia dla przedsiębiorstw działających w branży przemysłowej, planujących inwestycje w najnowsze technologie - dodaje Anna Lemańska-Kramer.

Pomysł na 2022 r.

ITM INDUSTRY EUROPE to jedyna na taką skalę ekspozycja pracujących maszyn w Polsce i prezentacja innowacyjnych rozwiązań dla przemysłu. Flagowa oferta targów to: obrabiarki do metali, automatyka przemysłowa, robotyka, narzędzia, odlewnictwo, obróbka powierzchni, technologie addytywne, oprogramowanie czy metrologia przemysłowa.

W najbliższej edycji zaplanowano kontynuację strefy SMART FACTORY bogatej w inteligentne rozwiązania dla fabryk. To wyjątkowa przestrzeń ekspozycyjna przygotowywana we współpracy z liderami rynku.

Z kolei dla pionierskich rozwiązań „w duchu” przemysłu 4.0, które przeszły już fazę testów, otwarta będzie STARTUP ZONE.

- Pomysł przestrzeni dla startupów w branży przemysłowej zrodził się już w ubiegłym roku, jednak w najbliższej edycji planujemy go skutecznie rozwinąć i wcielić w życie. Tym bardziej, że pojawia się coraz więcej „młodych” inicjatyw opartych o technologie: digital twin, AI, big data czy 5G przeznaczonych dla firm działających w przemyśle. Chcemy umożliwić udaną premierę nowym aplikacjom, technologiom czy maszynom i inicjować udane pomysły biznesowe – mówi Anna Lemańska-Kramer.

Targi ITM INDUSTRY EUROPE potrwają od 31 maja do 3 czerwca 2022 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W tym samym czasie będzie można jednocześnie zwiedzić ekspozycję: targów Logistyki, Magazynowania i Transportu Modernlog, targów Kooperacji Przemysłowej Subcontracting oraz Forum Odlewniczego Focast. W pierwszym i drugim dniu targów zaplanowano II edycję Kongresu Industry Next.

Więcej na: www.itm-europe.pl

Facebook: https://www.facebook.com/ITMEurope/

LINKEDin: https://www.linkedin.com/showcase/itmeurope/

 

KONTAKT DLA MEDIÓW:

Ewa Gosiewska

PR Manager

ewa.gosiewska@grupamtp.pl

tel. +48 61 869 23 35, kom: +48 539 777 553

Udostępnij:

Zauważyliśmy, że korzystasz z oprogramowania blokującego reklamy.

Serwis metale.pl utrzymuje się z reklam i dzięki reklamom jest stale rozwijany. Wyłącz go proszę.