19.07.2019

Jak zwiększyliśmy wydajność maszyny aglomeracyjnej.

Jak zwiększyliśmy wydajność maszyny aglomeracyjnej w produkcji wydobywczej dzięki modernizacji rozdrabniacza aglomeracyjnego

W 2016 roku światowy lider w produkcji stali Arcelor Mittal Polska zwrócił się do nas z zadaniem o przedłużenie okresu eksploatacji maszyny aglomeracyjnej. Firma zajmuje wiodącą pozycję na największych światowych rynkach metalurgicznych.

Najpierw, po zaakceptowaniu projektu do pracy, zespół specjalistów firmy Steel Work przeprowadził kompleksową analizę eksploatacji sprzętu technologicznego. Ten etap był niezbędny do zidentyfikowania "słabych" obszarów maszyny aglomeracyjnej.

Podczas audytu stwierdzono, że główną przyczyną regularnego przestoju w produkcji jest uszkodzenie elementów rozdrabniacza aglomeracyjnego ze względu na zużycie ścierne. Na tej podstawie zespół inżynierów i technologów firmy Steel Work opracował wniosek dotyczący konieczności modernizacji rozdrabniacza aglomeracyjnego w produkcji.

Zadanie obejmowało:

 • produkcja konstrukcji metalowych wysuwanej ramy;
 • produkcja rusztów;
 • produkcja konstrukcji metalowych stołu pochyłego;
 • produkcja wymiennych zsypów;
 • produkcja wirnika;
 • wytworzenie gwiazdek.

Główną specjalizacją firmy Steel Work jest wykonywanie prac z zakresu ochrony urządzeń technologicznych przed szkodliwymi czynnikami produkcyjnymi. Firma Steel Work zajmuje się opracowaniem technologii zwiększających zasób działania sprzętu, produkcją, dostarczaniem i instalowaniem blach i produktów bimetalowych SWIP, a także odnawianiem i naprawą urządzeń przy użyciu materiałów odpornych na zużycie.

Projekt był realizowany przez zespół projektantów, inżynierów i techników, to oni umożliwiali jakościowe wykonanie ustalonego zadania.

Jakie etapy pracy przeszliśmy?

Podczas realizacji projektu zostało wykonano trzy głównych etapy.

Pierwszy etap - Projektowanie

Początkowy etap polegał wyłącznie na przeprojektowaniu rozdrabniacza aglomeracyjnego, ponieważ zadaniem było nie tylko wytwarzanie wyrobów sprzętu produkcyjnego. Celem przeprojektowania była zmiana konstrukcji rozdrabniacza aglomeracyjnego z zastosowaniem gwiazdy czterowiązkowej.

Przed modernizacją rozdrabniacza aglomeracyjnego wykorzystywano gwiazdę trójwiązkową.

Zastosowanie konstrukcji gwiazdy czterowiązkowej zostało wprowadzone przede wszystkim w celu zwiększenia produktywności nie tylko rozdrabniacza aglomeracyjnego, ale także, odpowiednio, maszyny aglomeracyjnej jako całości.

Drugi etap - Wytwarzanie części

Następnym krokiem była faktyczna produkcja części zgodnie z opracowanym projektem. Pierwszą rzeczą, którą zrobiliśmy, było stworzenie podstawy sprzętu, a mianowicie konstrukcji metalowych:

 • wysuwanej ramy z rusztami
 • I stołu pochyłego z wymiennymi zsypami.

Następnie zaczęliśmy wytwarzać gwiazdki do wirnika, zgodnie z nowym projektem.

Przestrzegając technologii wytwarzania gwiazdy czterowiązkowej.

Ostatnim ogniwem w całej konstrukcji było wyprodukowanie wirnika z sześciostronnym wałkiem jednowałowego rozdrabniacza aglomeracyjnego z wykorzystaniem gwiazdy o nowej konstrukcji.

Ta konstrukcja wirnika została zaprojektowana specjalnie w celu zwiększenia wydajności rozdrabniacza aglomeracyjnego, ponieważ ma lepszą nośność dla ugięcia i skręcenia.

Trzeci etap - Ochrona

Ostatnim etapem prac było wykorzystanie nowoczesnej, opatentowanej technologii firmy Steel Work, która chroni sprzęt przed zużyciem i zwiększa jego zasób pracy. Osiągnięto to dzięki zastosowaniu odpornych na zużycie materiałów Steel Work Innovation Plate.

Na litych rusztach i gwiazdkach wykonano natopienie za pomocą technologii SWIP, wymienne zsypy wyłożono blachą bimetalową SWIP.

Jakie rezultaty zostały osiągnięte?

Przeprowadzone prace w zakresie modernizacji rozdrabniacza aglomeracyjnego dla firmy Arcelor Mittal Polska pozwoliły przedsiębiorstwu na uzyskanie dodatkowych przewag konkurencyjnych w procesie produkcyjnym, a mianowicie:

 • zmiana konstrukcji gwiazdki zapewniła zwiększenie wysokości warstwy spiekanego wsypu od 400 do 600 mm;
 • kąt obrotu gwiazdy wzrósł do 180˚;
 • wydajność maszyny aglomeracyjnej wzrosła o 6%;
 • zwiększył się okres działania części rozdrabniacza aglomeracyjnego.

Wygląd zewnętrzny gwiazdek rozdrabniacza aglomeracyjnego po 9 miesiącach eksploatacji

Pozytywne wyniki i opinie klientów są dowodem skuteczności technologii tworzenia bimetalu Steel Work oraz motywacją do udanego i wysokiej jakości wdrażania nowych projektów.

Będzie nam miło widzieć Państwa na jednym z największych wydarzeń.

Firma z powodzeniem działająca w dziedzinie ochrony urządzeń produkcyjnych przed zużyciem przy pomocy blach bimetalicznych SWIP.

https://steel-work.net/ 
WorkLLS stalowe 

ul. Sobornosti, 32 m. Krzyworoska 50065, 
Ukraina, region Dniepropietrowski, 

Telefon: +38 (056) 470-17-00 
Mail-E: info@steel-work.net 

Jak zwiększyliśmy wydajność maszyny aglomeracyjnej w produkcji wydobywczej dzięki modernizacji rozdrabniacza aglomeracyjnego

 

 

 

Udostępnij:

Zauważyliśmy, że korzystasz z oprogramowania blokującego reklamy.

Serwis metale.pl utrzymuje się z reklam i dzięki reklamom jest stale rozwijany. Wyłącz go proszę.