12.06.2017

Podsumowanie Moulding Expo 2017 w Stuttgarcie

Kategorie: Wydarzenia

Wystawcy potwierdzają sukces koncepcji targów Moulding Expo

Nowa edycja targów przyciągnęła do Stuttgartu prawie 15.000 gości targowych z 52 krajów / więcej wystawców i gości z zagranicy

Już sama premiera targów Moulding Expo przed dwoma laty była wielkim sukcesem. Teraz, krótko po zakończeniu drugiej edycji targów, jest jasne, że Międzynarodowe Targi Narzędzi, Form, Modelowania i Formowania zorganizowane na stuttgarckich terenach targowych wzbudziły zainteresowanie ponad 760 wystawców i 15.000 gości targowych z Niemiec, Europy i wielu krajów świata.

„Nie znam żadnych innych targów, które rozwinęłyby się tak szybko i tak szybko zdobyły renomę wśród wystawców. Miałem wrażenie, że goście targowi byli wprost pochłonięci ofertą produktową. „Stworzyliśmy nowy dom dla producentów narzędzi, modeli i form wtryskowych“, stwierdził z zadowoleniem dyrektor zarządzający Messe Stuttgart, Ulrich Kromer von Baerle.

Ożywione kontakty w halach targowych

Wystawcy na targach Moulding Expo 2017 podkreślają w szczególności jakość i rzadko spotykaną długość wyczerpujących rozmów, które nierzadko trwały nawet ponad godzinę. Kolejnym walorem jest międzynarodowy charakter targów. Goście targowi przybyli z aż 52 krajów świata, głównie z Austrii (16 %), Szwajcarii (12 %), Włoch (10 %), Turcji (8 %), Czech (6 %), Francji i Portugalii (po 5 %). Udział gości z zagranicy wzrósł w porównaniu z pierwszą edycją targów z 11 % do 15 %.

Prawie 15.000 specjalistów odwiedzających targi reprezentowało wszystkie znaczące branże przemysłu: przemysł samochodowy i kooperantów branży samochodowej (42 %), producentów narzędzi i form (28 %), producentów maszyn i urządzeń (23 %), przetwórców tworzyw sztucznych (16 %), producentów modeli i prototypów (11 %) oraz wiele innych branż.

Równolegle z targami Moulding Expo na terenach targowych odbywało się forum dla handlowców z Bundesverband Materialwirtschaft, Einkauf und Logistik – BME (pol. Federalne Zrzeszenie Gospodarki Materiałowej, Handlu i Logistyki). Dla uczestników forum zorganizowano dwukrotnie zwiedzanie różnych ekspozycji targowych, co odbiło się pozytywnym echem wśród wystawców.

Kolejne dane z ankiety targowej: 76 % gości odwiedzających targi podało, że są w swoich przedsiębiorstwach osobami odpowiedzialnymi, decydującymi lub doradzającymi w sprawach zakupów lub nabywanie urządzeń. 83 % odwiedzających targi poleci innymi tę imprezę targową.

Przeżyć na żywo high-tech

Program towarzyszący obejmował specjalne ekspozycje poświęcone różnym trendom tematycznym, fora fachowe z renomowaną i międzynarodową obsadą oraz imprezy informacyjne dla przyszłych pracowników tej branży, co zostało wyeksponowane w koncepcji targów Moulding Expo w haśle „od branży dla branży“. Z dużym uznaniem odwiedzających spotkała się sama oferta targów, obejmująca wiele różnych tematów i dająca możliwość poznania ich na żywo. Szlagierem były produkowane na miejscu przy użyciu najnowocześniejszych narzędzi prezenty targowe: rozeszło się ponad 11.000 zestawów sztućców „3-2-eat!“, które studenci wyższej szkoły Reutlingen produkowali na miejscu w technologii wtrysku. Podobnie dużym zainteresowaniem cieszył się produkowany również na miejscu na targach zestaw edukacyjny „Polyman“.

Wizyta polityczna wysokiej rangi

Znaczenia Moulding Expo również w krajobrazie politycznym Badenii-Wirtembergii dowodzi wizyta premiera rządu krajowego Winfrieda Kretschmanna na targach. Po zwiedzeniu targów premier Kretschmann oświadczył, że jest pod wrażeniem jakości tej imprezy targowej. Przez dwa dni na targach była obecna również sekretarz stanu z Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Budownictwa Badenii-Württembergii, pani Katrin Schütz. Zarówno premier, jak i pani sekretarz stanu, interesowali się w szczególności ofertą programową dla przyszłych pracowników branży i klas szkolnych.

„Pozytywny odzew ze strony wszystkich zainteresowanych oraz widoczny dobry nastrój całej branży to wystarczający powód dla Targów Stuttgarckich, aby już w tej chwili móc się cieszyć na trzecią edycję targów Moulding Expo w maju/czerwcu 2019 “, powiedział Ulrich Kromer von Baerle.

Reakcje zrzeszeń branżowych

Peter Gärtner, Informationsstelle für Unternehmensführung im Bundesverband Modell- und Formenbau –BVMF (pol. Punkt Informacyjno-Doradczy dla Przedsiębiorców przy Federalnym Zrzeszeniu Producentów Modeli i Form)
„Dwadzieścia firm członkowskich i partnerzy z naszej sieci zaprezentowali na ekspozycji zbiorowej Federalnego Zrzeszenia Producentów Modeli i Form całe spektrum branży. Udana wspólna ekspozycja była potwierdzeniem korzyści zapowiedzianych przez targi Moulding Expo po stworzeniu tej samodzielnej imprezy targowej dla producentów narzędzi, modeli i form. Dzięki wsparciu BVMF i innych patronów merytorycznych targów Moulding Expo oraz zaangażowanych przewodników ponad 20 klas szkolnych ze szkół ogólnokształcących mogło dowiedzieć się na miejscu o czterech typowych zawodach, których naukę mogą rozpocząć uczniowie oraz o możliwościach kariery zawodowej w branży produkcji narzędzi, modeli i form wtryskowych.“

Markus Heseding, dyrektor zarządzający Fachverbands Präzisionswerkzeuge im Verband Deutscher Maschinen- und Anlagenbau VDMA:(pol. Zrzeszenie Branżowe Narzędzia Precyzyjne przy Niemieckim Zrzeszeniu Producentów Maszyn i Urządzeń)
„Targi Moulding Expo zyskały szczególnie na atrakcyjności dzięki liczniejszej obecności wystawców i gości targowych z zagranicy. Nieznaczny wzrost liczby gości targowych dowodzi, że targi producentów narzędzi zostały pozytywnie przyjęte przez odwiedzających, jako samodzielna impreza targowa. Wystawcy podkreślają jakość przeprowadzonych rozmów. Cieszymy się z tego, jako patron merytoryczny. Na rok 2019 nasi członkowie życzą sobie dalszego wzrostu liczby odwiedzających targi.“

Dr Wilfried Schäfer, dyrektor zarządzający Verein Deutscher Werkzeugmaschinen fabriken – VDW (pol. Zrzeszenie Niemieckich Fabryk Obrabiarek)
„Znaczny wzrost liczby wystawców umocnił pozycję Moulding Expo jako wiodących targów branżowych producentów narzędzi, modeli i form wtryskowych w Europie. Dowodzą tego również liczne zagraniczne ekspozycje zbiorowe. Zainteresowanie gości targowych było wyraźnie zogniskowane na takich tematach, jak budowa narzędzi i form wtryskowych. Jest to potwierdzeniem właściwego pozycjonowania oferty MEX.“

Prof. dr Thomas Seul, przewodniczący Verband Deutscher Werkzeug- und Formenbauer – VDWF (pol. Zrzeszenie Niemieckich Producentów Narzędzi i Form)
„Moulding Expo 2017 były na prawdę wspaniałą imprezą targową. My, jako VDWF, włożyliśmy w to wiele pracy; przez wiele tygodni, a nawet miesięcy byliśmy skoncentrowani na przygotowaniu naszego występu na targach, aby wykorzystać olbrzymią szansę, jaką jest stworzenie stałego miejsca targowego dla naszej branży. Potwierdziło się, że to była właściwa decyzja, gdy przed trzema laty członkowie naszego zrzeszenia głosowali o tym, czy VDWF ma zostać partnerem merytorycznym targów Moulding Expo. Moulding Expo to wiodące targi przyszłości, które rozwijają się nadal w kierunku międzynarodowej platformy producentów narzędzi i form wtryskowych. Dlatego też już teraz cieszę się na kolejne targi MEX 2019 i jestem pewien, że ta impreza targowa będzie wspaniała.“

Moulding Expo – Międzynarodowe Targi Narzędzi, Form, Modelowania i Formowania

Targi Moulding Expo są przeznaczone dla producentów narzędzi, modeli i form, dla formowania wtryskowego, odlewania ciśnieniowego, narzędzi do wykrawania i obróbki plastycznej oraz różnych technologii budowy modeli i prototypów. Uzupełnieniem oferty są komponenty, osprzęt, obrabiarki, narzędzia do obróbki, technika pomiarowa, maszyny specjalne, oprogramowanie, urządzenia i usługi dla produkcji narzędzi, produkcji modeli i form. Fora fachowe i ekspozycje specjalne stanowią wzbogacenie oferty.

  • Kontakt:
  • Krzysztof Karaś
  • Oficjalne Przedstawicielstwo Targów Stuttgarckich w Polsce
  • Ul. Gibalskiego 21
  • 01-190 Warszawa
  • Tel. 22 620 71 98
  • E-mail: karas@eurotargi.com

Zauważyliśmy, że korzystasz z oprogramowania blokującego reklamy.

Serwis metale.pl utrzymuje się z reklam i dzięki reklamom jest stale rozwijany. Wyłącz go proszę.